środa, 13 lutego 2019

Chińskie warcaby


Kinaskak, trylma czy też chiński warcaby, (choć stworzone w Niemczech), to mimo wielu dziwnych  określeń wciąż ta sama bardzo prosta gra wieloosobowa. Dziś kilka słów o niej.
 
W chińskie warcaby gramy na planszy w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Możemy grać w 2, 3, 4 lub 6 osób. Każdy z graczy porusza 10 kulkami w jednym kolorze i musi przeprowadzić je do przeciwległego rogu planszy. Piony mogą poruszać się o jedno pole lub też przeskakiwać inne sąsiadujące kulki, (w dowolnym kolorze). Wygrywa gracz, który pierwszy przeprowadzi swoje pionki na drugą stronę gwiazdy.

Nauczenie się zasad poruszania kulkami zajmuje nam dosłownie chwilę. Dzięki temu, że reguły są proste a gra wieloosobowa, możemy bawić się przy stole całą rodziną. Jednak niech nie zmyli Was prostota gry, ponieważ jak to już jest przy grach logicznych, trzeba mocno główkować i mieć strategię przeskakiwania jak największej liczby pól w jednym ruchu, aby kule jak najszybciej wylądowały na swoich miejscach docelowych. 


Słów kilka o tych kulkach ;)

Opis działań w grze jest dość banalny, mamy swoje 10 kul i musimy je przemieścić na drugi brzeg. Kuleczki są fajne i miło się z nimi obcuje, (uwaga, aby nasze maluchy raczej się do nich nie dosiadały ;)), grzecznie przeskakują we wskazane miejsca, wydając przy tym miły dla ucha dźwięk. Same zasady są oczywiście bardzo proste, a reszta to tylko myślenie jak najszybciej zapewnić sobie ścieżkę skoków w odpowiednie miejsce. Polecamy lubiącym gry logiczne oraz proste lecz nie banalne potyczki umysłowe.

(O)cena: 4 / 40-60 zł (zależy od wariantu)

2 komentarze:

  1. Wbrew pozorom ta gra nie jest taka prosta. Uczy logiki, ale i jest świetną zabawą. Niestety, jeszcze nigdy nie udało mi się wygrać. Mam nadzieję, że kiedyś będzie ten pierwszy raz zakończony sukcesem. Pozdrawiam autorów bloga. Robicie dobrą robotę, proszę o częściej.

    OdpowiedzUsuń
  2. ciekawa gra, trzeba trochę myśleć, ale i rozrywka jest :)

    OdpowiedzUsuń